TFTP ονομάζεται ένα απλό (Trivial) πρωτόκολλο μεταφοράς αρχείων που επιτρέπει σε ένα πρόγραμμα – πελάτη (client) να ανασύρει ή να εναποθέσει αρχεία σε ένα πρόγραμμα-εξυπηρετητή (server). Σχεδιάστηκε για το “μπουτάρισμα” (ενεργοποίηση) τερματικών μέσω του τοπικού δικτύου (LAN) και άλλου τέτοιου είδους εφαρμογές που η απλότητα στην υλοποίηση είναι προτεραιότητα σε σχέση με την ασφάλεια.
![Πρωτόκολλα](https://blog.grs.gr/wp-content/uploads/2015/04/Protocol_and_Software_layering.svg_-825x510.png)
Αφήστε μια απάντηση